sobota, 28 stycznia 2017

Najlepsze lutowe premiery książkowe -część II

Dziś zapraszam Was na drugą część najciekawszych lutowych premier książkowych.
Nieco odmienna od opisanych w poprzednim poście, bo nie jak zazwyczaj o ludziach, ale o psie, jest kolejna powieść, którą zauważyłam wśród pierwszolutowych nowości, a która 17.02. ma mieć także swoją premierę w polskich kinach. Książkę napisał W. Bruce Cameron, jej tytuł brzmi "Był sobie pies", a wydania podjęło się Wydawnictwo Kobiece.

 
"Wszystkie psy idą do nieba... chyba, że mają niedokończone sprawy na ziemi. Nie tylko koty mogą żyć kilka razy.
Bailey to uroczy kundel, który po serii niefortunnych zdarzeń odchodzi z tego świata. Ku swemu zdziwieniu odradza się ponownie jako złotowłosy szczeniaczek i trafia w ręce ośmioletniego Ethana. Wkrótce stają się nierozłącznymi przyjaciółmi a Bailey dożywa szczęśliwej starości u boku chłopca w poczuciu, że spełnił swoje powołanie. Jednak jego misja dopiero się zaczyna, bowiem... odradza się w kolejnym wcieleniu. I w dodatku pamięta wszystko z poprzedniego życia! Czy uda mu się odnaleźć drogę do najlepszego przyjaciela i całkowicie poznać swoje przeznaczenie?"

Podczas studiów przepadałam za powieściami przedstawiającymi prawdziwe historie osób (głównie kobiet) żyjących w innych krajach. Uwielbiałam poznawać odmienną kulturę i często wstrząsającą rzeczywistość mieszkanek obcych mi państw. Nic dziwnego zatem, że zwróciłam uwagę na premierę książki "Soraya" Meltem Yilmaz, która ukazać ma się 01.02 dzięki wydawnictwu Marginesy. 


"Kilkunastoletnia Soraya mieszka w Syrii. Gdy wybucha wojna domowa, ginie jej brat, rodzinny dom zamienia się w gruzy, a dziewczyna wraz z matką i rannym ojcem musi uciekać. Trafia do obozu dla uchodźców w Turcji – pobyt jednak zamienia się w piekło. Aby ratować córkę, ojciec decyduje się wydać ją za mąż. Dopiero w drodze do przyszłego męża Soraya dowiaduje się, że będzie drugą żoną ponad dwukrotnie starszego od siebie mężczyzny. Pierwsza żona i jej trzy córki nie ukrywają swojej nienawiści. Soraya czuje się jak w pułapce. Jednak czas płynie, a świeżo poślubiony małżonek nie ustaje w zabiegach o jej względy. Dziewczyna zaczyna dostrzegać, że jest kochana, uczy się, jak sama może kochać, jej ciało budzi się do miłości... I wtedy po raz kolejny, z dnia na dzień, sama w obcym kraju, bez dokumentów, bez pieniędzy, Soraya musi podjąć decyzję, która zaważy na całym jej życiu...
Oparta na faktach powieść pokazuje świat, jakiego nie znamy – a raczej znamy tylko z migawek telewizyjnych. Napisana barwnym językiem, pełna emocjonujących opisów, przenosi nas w miejsca, o których istnieniu słyszymy, ale nie wiemy nic o tym, jak wygląda od środka życie tych, którzy w dramatycznych okolicznościach ruszyli drogą bez powrotu."

Kolejną książką, opartą na faktach, którą pragnę Wam polecić będzie wydana 07.02 przez wydawnictwo Rebis "Kromka chleba" Dagmary Dworak.


"Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki.
'Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (...). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940 – 1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej.'
Dagmara Dworak

W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.
Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki."

Dotąd przeczytałam zaledwie dwie książki z klubu "Kobiety to czytają", jednak jestem przekonana, że z czystym sumieniem mogę polecić Wam wszystkie (sama na pewno sięgnę po kolejne). Już 02.02. pojawić ma się za sprawą Wydawnictwa Prószyński i S-ka nowa powieść w ramach klubu. Będzie to "Dobroć nieznajomych" Katriny Kittle.


"Z pozoru normalna rodzina skrywa za zamkniętymi drzwiami mroczny sekret, który zmieni życie wszystkich jej znajomych...
Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce dla jeszcze jednego chłopca, ciężko doświadczonego przez los.
Jordan, cichy, wyobcowany szkolny kolega syna Sarah, Danny'ego, przeżył straszliwy koszmar. Sarah zgadza się wziąć go pod opiekę, nieświadoma, że decyzja ta zmusi ją do zakwestionowania wszystkiego, w co od dawna wierzyła. Gdy łączące ich kruche więzy zaczynają pękać, Ladenowie muszą zmierzyć się z trudnymi prawdami o sobie i swoich relacjach i odkryć moc miłości, niezbędną, by przebaczyć i zaleczyć rany.
Przejmująca powieść, która ukazuje walkę ze skutkami molestowania seksualnego w dzieciństwie; czysta, klarowna proza Kittle przydaje blasku jej opowieści o triumfie wbrew przeciwnościom. ('People')"

I w końcu... 15.02. ukazać się ma wydana przez Edipresse Książki pierwsza część 'Sagi rodu Cantendorfów' pt. "Tajemnica zamku" Krysi Mirek. Juhuuu!!!


"Lekka i wciągająca opowieść z tajemnicą w tle.
Na zamku Cantendorf w niejasnych okolicznościach umiera czwarta żona hrabiego Aleksandra. Cała okolica huczy od plotek. Czy winny jest tajemniczy właściciel posiadłości, jego kochanka, budząca lęk wiedźma, a może gospodyni sprawująca władzę na zamku? Hrabia pragnie dziedzica, więc wśród młodych panien spore poruszenie. Strach o życie miesza się z ochotą na wielki majątek.
Rodzina Kate Milton stoi na progu bankructwa. Aby uratować sytuację, jej rodzice opracowują ryzykowny plan. Tymczasem wśród tej zawieruchy niespodzianie rodzi się prawdziwa miłość. Czy uda się ocalić to uczucie? Jaką cenę przyjdzie za nie zapłacić.
To opowieść o sile kobiecej więzi, o zasadach, które przetrwały stulecia i wciąż są aktualne."

Czy któreś z polecanych przeze mnie książek trafiły również w Wasze gusta? A może Wy możecie polecić mi jakąś lutową super premierę o której tutaj nie wspomniałam? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzach.