czwartek, 29 grudnia 2016

Współczesna opowieść wigilijna :)

W okresie przedświątecznym przeczytałam 4 książki, które miały wprowadzić mnie w ten szczególny okres. Były to: "Cicha 5" (zbiór opowiadań polskich autorów z roku 2014), "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" (tegoroczny zbiór opowiadań polskich twórców), "Anioł do wynajęcia" Magdaleny Kordel oraz "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa.

Każda z tych książek ma coś w sobie. "Cicha 5" niektórymi opowiadaniami ujęła mnie, inne podobały mi się nieco mniej. Jedne z nich nawiązywały do okresu Świąt w większym, inne w mniejszym stopniu. Szczegółowo swoje wrażenia po przeczytaniu poszczególnych historii opisywałam Wam na blogu w grudniu.

 
"Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" ujęła mnie bardziej niż "Cicha 5". Wszystkie historie w niej zawarte nawiązywały do pana Antoniego, który po latach działalności postanowił zamknąć na stałe swoją księgarnię i wyjechać do córki. Każdemu ze swoich stałych bywalców postanowił wręczyć na pamiątkę książkę. By poznać tytuły promowane w niej przez poszczególnych autorów opowiadań oraz historie bohaterów – koniecznie musicie przeczytać tę pozycję.

 
Czy o klasyku jakim jest "Opowieść wigilijna" powinnam pisać coś więcej? Autor wspaniale przedstawił historię przemiany Ezebenera Scroodge'a – nadzwyczaj oszczędnego (właściwie skąpiradła), niemiłego dla innych (odrzucającego ich) mężczyzny, którego kolejno odwiedzają 3 duchy: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. To wspaniała opowieść, którą przed okresem wigilijnym przeczytać powinien każdy. Po jej pochłonięciu z przyjemnością obejrzę film na jej podstawie.


W moim odczuciu, spośród przedstawionych tutaj pozycji, na miano współczesnej opowieści wigilijnej najbardziej zasługuje "Anioł do wynajęcia" – dzieło jednej z moich ulubionych autorek - Magdaleny Kordel, o którym przeczytać więcej będziecie mogli na blogu w najbliższych dniach. Do lektury tej książki planuję wracać co roku w okresie przedświątecznym. :) To naprawdę piękna opowieść wigilijna, oddająca doskonale klimat świąteczny oraz mówiąca o tym, co tak naprawdę dla nas ludzi w te szczególne święta (i nie tylko) powinno być najważniejsze. :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz